Akupunktura japońska

W japońskiej odmianie akupunktury stosuje się bardzo subtelne techniki. Nie nakłuwa się głęboko lub nie nakłuwa się w ogóle. To techniki powierzchowne, ale ponieważ są precyzyjne, nie trzeba wiele, żeby osiągnąć wspaniałe efekty. Szczególny nacisk kładzie się na umiejętną palpację i delikatną stymulację punktów.

Dr Stephen Birch jest uznanym europejskim nauczycielem japońskiej odmiany akupunktury. Mieszka i pracuje w Holandii. Japońską akupunkturę praktykuje od 36 lat. Metod leczniczych uczył się u doświadczonego praktyka i starszego wykładowcy Yoshio Manaki, wraz z którym napisał książkę Chasing the Dragon’s Tail. Nauki pobierał również u wielu innych cenionych praktyków, takich jak Kodo Fukushima, Toshio Yanagishita, Akihiro Takai, Shozo Takahashi, Koryo Nakada, Shuho Taniuchi i Yutaka Shinoda. Jest autorem książki Shonishin – Japanese Pediatric Acupuncture  oraz współautorem Hara Diagnosis: Reflections on the Sea, Japanese Acupuncture, Extraordinary Vessels oraz Understanding Acupuncture. Jedna z najnowszych książek, której jest współautorem, to wydana w 2014 roku Restoring Order in Health and Chinese Medicine.

Dr Stephen Birch

Jest znanym i cenionym wykładowcą, nauczającym w wielu miejscach na obszarze Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii. Przykładowo europejskie kraje, w których prowadzi kursy i warsztaty dotyczące metod japońskiej akupunktury, obejmują Holandię, Wielką Brytanię, Niemcy, Szwajcarię, Szwecję, Norwegię, Austrię, Włochy, Hiszpanię i Portugalię. Liczne wykłady prowadzi też w krajach azjatyckich. Od ponad 25 lat jest zaangażowany w badania naukowe nad akupunkturą, w tej dziedzinie uzyskał też tytuł doktorski i opublikował wiele prac naukowych. Jest profesorem nadzwyczajnym Kristiania University College, Institute of Health Sciences w Oslo, stolicy Norwegii.