Dlaczego zioła mają takie, a nie inne działania i jakie są podstawowe zasady jeśli chodzi o strukturę receptur?
W dzisiejszych czasach tak bardzo koncentrujemy się na wyniku końcowym – „działaniu” zioła lub tym, jakie stany biomedyczne leczy dana receptura, że zapominamy o tym, co stanowi podstawy dla danych działań, co w konsekwencji prowadzi do zmiany podejścia do ziół: objawowego stosowania ziół i receptur, z pominięciem aspektu wspierania prawidłowych funkcji fizjologicznych u danej osoby.
Koncepcja yin yang, 5 elementów i 6 qi to fundamenty medycyny chińskiej, które leżą u podstaw klasycznej struktury receptur. Jeśli zrozumiemy, że ziołolecznictwo jest naprawdę oparte na tych zasadach na każdym etapie pracy, aż do wyboru konkretnych ziół i konstruowania receptur, będziemy mogli praktykować w sposób precyzyjny i wyrafinowany, dopasowując receptury do fizjologii człowieka i w rezultacie leczyć źródło choroby.
Ten krótki wykład posłuży jako wprowadzenie do wykorzystania modelu 5 elementów w klasycznej strukturze receptur i przedstawi narzędzia do wykorzystania tego w Państwa pracy, co pozwoli przepisywać ukierunkowane i precyzyjne receptury.