Akupunktura

Namacalna Medycyna

Tangible Acupuncture (Namacalna Akupunktura) to określenie stworzone przez Andrew Nugent-Heada w odpowiedzi na ezoteryczne podejście do Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dominujące na Zachodzie.

Dla tego systemu terapeutycznego charakterystyczne jest, że terapeuta dokładnie wie co chce osiągnąć wykonując daną technikę czy to rękoma, czy operując igłą akupunkturową, natomiast pacjent fizycznie odczuwa jej skutek/efekt w swoim ciele fizycznie/namacalnie w trakcie wykonywania zabiegu. Aby dowiedzieć się więcej o Namacalnej Akupunkturze przeczytaj wywiad z Andrew Nugent-Headem → (artykuł jest zredagowaną wersją wywiadu, jaki przeprowadził Daniel Maxwell, wydawca The Journal of Chinese Medicine. Tłumaczenie: Iwana Zagroba).

Andrew Nugent-Head

Andrew Nugent-Head mieszka w Chinach od osiemnastego roku życia. W 1986 roku wyjechał tam ze Stanów Zjednoczonych, aby studiować medycynę chińską, sztuki walki i taoistyczne praktyki medytacyjne. W 1989 roku wchodząc w relacje mistrz-uczeń rozpoczął formalnie studia medycyny chińskiej, a w 1993 roku zaczął pobierać nauki w tradycji Bagua Stylu Yin pod przewodnictwem dr Xie Peiqi. Jest założycielem Association for Traditional Studies (ATS), organizacji non-profit zajmującej się zachowaniem tradycyjnej wiedzy Chin. Prowadzi wykłady w wielu krajach, a kiedy nie podróżuje, jest głównym lekarzem kliniki ATS w małej wiosce leżącej wśród porośniętych herbatą wzgórz w okolicach Hangzhou. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz z żoną prowadzi The Alternative Clinic.

James Cattermole

James Cattermole jest uczniem Andrew Nugent-Heada. Rozpoczął studia nad medycyną chińską w połowie lat 90-tych, mając za sobą przeszłość w wysoko zaawansowanym rzemiośle. Zachował charakterystyczne dla rzemiosła podejście do uczenia się poprzez terminowanie, studiując bezpośrednio z nauczycielami w warunkach klinicznych, poczynając od Gateway Clinic w Londynie przez Chiny, Tajlandię, Japonię, po USA.

C.d. BIO tutaj

Wszystkie doświadczenia przejrzystej i skutecznej praktyki pociągnęły za sobą odpowiedzialność za wspieranie innych w rozwijaniu solidnych umiejętności wymaganych w pracy terapeuty. Poczucie to rozwinęło się przez lata wykładów i nadzoru klinicznego w wielu brytyjskich uczelniach chińskiej medycyny i uniwersytetach, a także poprzez prowadzenie seminariów w wielu krajach w całej Europie.

Zdobywając umiejętności praktyczne James zbadał i przystosował teorię medycyny chińskiej i współczesnej medycyny zachodniej, aby uczynić zasady pochodzące z Jing (klasycznych dzieł medycyny chińskiej) zrozumiałymi i przydatnymi dla każdego poważnego studiującego, również dla tych o wykształceniu medycznym.

Od roku 2010 jego nauczanie jest przede wszystkim skupione wokół “Namacalnej medycyny” (“Tangible Medicine”), reprezentowanej przez Association for Traditional Studies Andrew Nuggent Head’a.  Podstawowe umiejętności wchodzące w skład tego systemu tworzą fundament pracy wszystkich terapeutów w YUJI, położonej w centrum Londynu klinice/centrum szkoleniowym, w której kontynuuje on tak hojnie przekazaną mu tradycję praktycznego nauczania.